LETA 90 gadu jubilejā, aģentūras pirmajam direktoram Bērziņam atklāj piemiņas plāksni

LETA 90 gadu jubilejā, aģentūras pirmajam direktoram Bērziņam atklāj piemiņas plāksni

Svinot aģentūras LETA 90 gadu jubileju, pie LETA vēsturiskās ēkas Palasta ielā 10 Vecrīgā atklāta piemiņas plāksne aģentūras pirmajam direktoram Rihardam Bērziņam (1888-1942).

Aģentūras LETA pirmsākumi datējami ar 1919.gada 4.martu, kad Latvijas Pagaidu valdības Ministru prezidents Kārlis Ulmanis izdeva rīkojumu par Latvijas preses biroja izveidi, kas gadu vēlāk pārtapa par Latvijas Telegrāfa aģentūru jeb LETA.

Bērziņš aģentūru LETA vadīja no 1920. līdz pat 1940.gadam, kad Latvija tika okupēta. 1941.gada 14.jūnijā viņš tika arestēts un izsūtīts uz Sibīriju, Soļikamsku, kur 1942.gada 20.februārī nomira. Viņa kapa vieta nav zināma.

1921.gadā Bērziņam izdevās noslēgt līgumu ar lielu pasaules aģentūru grupu, kuras priekšgalā bija "Reuters" ("Reuters Limited"), "Havasa" ("Agence Havasa") un "Volfa" ("Continental - Telegraphen Bureau") aģentūras. Ar pieeju Rietumu telegrāfa informācijai latviešu presē sākās jauns laikmets.

Aģentūras LETA valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Barkāns svinīgajā pasākumā atklāja, ka šajā LETA jubilejā bijusi vēlme īpaši godināt Bērziņu, jo, pateicoties viņam, aģentūra LETA tika izveidota par tam laikam neiespējami modernu uzņēmumu.

Bērziņš vienmēr esot vēlējies kaut ko attīstīt, un līdzīgi arī pēdējos 12 gadus, kopš aģentūras LETA privatizācijas, uzņēmuma vadība ir daudz investējusi gan tehnoloģijās, gan cilvēkos, norādīja Barkāns.

Uz aģentūras LETA pirmā direktora piemiņas plāksnes atklāšanu pulcējās gan esošie un bijušie LETA darbinieki, gan arī aģentūras klienti un draugi.

Bērziņš pazīstams ne tikai kā pirmās Latvijas ziņu aģentūras dibinātājs, bet arī kā literāts un aktīvs sabiedriskais darbinieks.

Literātu aprindās Bērziņš zināms ar pseidonīmu Rihards Valdess, sarakstījis romānus "Devītais vilnis", "Jūras vilki", noveļu krājumu "Traģēdija uz jūras" u.c. Aģentūras LETA izdotajam "Ilustrētam Žurnālam" Bērziņš rakstīja recenzijas par teātra un baleta izrādēm, aprakstus par mākslu un latviešu māksliniekiem. Viņš arī daudz strādāja kā tulkotājs, izmantojot savas valodu zināšanas.

Piemiņas plāksni veidojis akmeņkalis Artis Kerliņš.

LETA Video      Laikraksts Diena Kinofotofonodokumentu arhīvs

© LETA 2008 | Lietošanas noteikumi
Marijas 2, Rīga, LV 1050, Latvija | tālr.: 67222509, fakss: 67223850 | e-pasts: marketing@leta.lv