Aģentūrai LETA aprit 90 gadi

Aģentūrai LETA aprit 90 gadi

Šodien aprit 90 gadi kopš nacionālās ziņu aģentūras LETA dibināšanas.

Aģentūras LETA pirmsākumi datējami ar 1919.gada 4.martu, kad Latvijas Pagaidu valdības Ministru prezidents Kārlis Ulmanis izdeva rīkojumu par Latvijas preses biroja izveidi, kas gadu vēlāk pārtapa par Latvijas Telegrāfa aģentūru jeb LETA.

Jubilejas dienā LETA ikvienam, kas aizpildīs viesa pieejas pieteikumu, dāvās iespēju par brīvu piekļūt ziņu pakalpojumiem līdz pat marta beigām, informē aģentūras LETA pašreklāmas un mārketinga speciāliste Kate Mažāne.

"Mēs vēlamies, lai šī diena būtu svētki ne tikai mums, bet arī visiem tiem cilvēkiem, kam informācija ir būtiska un nepieciešama ikdienas vērtība," saka aģentūras LETA valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Barkāns.

Šodien plkst.14 pie LETA vēsturiskās ēkas Palasta ielā 10 Vecrīgā tiks atklāta piemiņas plāksne tās pirmajam direktoram Rihardam Bērziņam (1888-1942), kurš pazīstams ne tikai kā pirmās Latvijas ziņu aģentūras dibinātājs, bet arī kā literāts un aktīvs sabiedriskais darbinieks.

"Riharda Bērziņa ieguldījums Latvijas valsts un mediju vēsturē ir neatsverams, jo, pateicoties viņam, par notikumiem Latvijā uzzināja pārējā pasaule, bet latviešu prese ieguva piekļuvi operatīvai informācijai no Rietumiem," uzsver Barkāns.

1921.gadā Bērziņam izdevās noslēgt līgumu ar lielu pasaules aģentūru grupu, kuras priekšgalā bija "Reuters" (Reuters Limited), Havasa ("Agence Havasa") un Volfa ("Continental - Telegraphen Bureau") aģentūras. Ar pieeju Rietumu telegrāfa informācijai latviešu presē sākās jauns laikmets.

Bērziņš aģentūru LETA vadīja no 1920. līdz pat 1940.gadam, kad Latvija tika okupēta. 1941.gada 14.jūnijā viņš tika arestēts un izsūtīts uz Sibīriju, Soļikamsku, kur 1942.gada 20.februārī nomira. Viņa kapa vieta nav zināma.

Literātu aprindās Bērziņš zināms ar pseidonīmu Rihards Valdess, sarakstījis romānus "Devītais vilnis", "Jūras vilki", noveļu krājumu "Traģēdija uz jūras" u.c. Aģentūras LETA izdotajam "Ilustrētam Žurnālam" Bērziņš rakstīja recenzijas par teātra un baleta izrādēm, aprakstus par mākslu un latviešu māksliniekiem. Viņš arī daudz strādāja kā tulkotājs, izmantojot savas valodu zināšanas.

Piemiņas plāksni veidojis akmeņkalis Artis Kerlins.

Pirms piemiņas plāksnes atklāšanas klātesošos uzrunās LETA valdes priekšsēdētājs Barkāns un pirmais atjaunotās LETA direktors Aivars Baumanis. Ar Bērziņa dzīves gājumu iepazīstinās aktieris Juris Lisners.

Ar aģentūras LETA vēsturi ikviens var iepazīties speciāli veidotā mājaslapā "www.leta90.lv". Tajā publicētas arī bijušo un esošo darbinieku video intervijas un atmiņu stāsti, interesantākās LETA ziņas un foto galerijas. Sadaļas saturs pastāvīgi tiks papildināts, tā būs pieejama līdz pat LETA jubilejas gada beigām.

LETA Video      Laikraksts Diena Kinofotofonodokumentu arhīvs

© LETA 2008 | Lietošanas noteikumi
Marijas 2, Rīga, LV 1050, Latvija | tālr.: 67222509, fakss: 67223850 | e-pasts: marketing@leta.lv