Intervija ar Ilmāru Znotiņu

Intervija ar Ilmāru Znotiņu

Ilmārs Znotiņš savulaik uz LATINFORM atnāca kā students praksē, bet tikai pēc tam jau nostrādājot kopā ar tolaik tik labi zināmiem fotogrāfiem – Uldi Pāži, Jāni Krūmiņu un Imantu Prēdeli viņš atzīst, ka savulaik LATINFORM un LETA ir bijusi kā vislabākā skola fotogrāfiem.

Skatīt video

Intervija ar Andri Eglīti

Intervija ar Andri Eglīti

LATINFORM savā laikā varēja lepoties, ka tai kā ziņu aģentūrai bija ne tikai sava Foto nodaļa, bet arī fotolaboratorija, kurā attīstīti tūkstošiem bilžu. Fotolaborants, bet tagad jau fotogrāfs Andris Eglītis atceras, ka darbs Fotonodaļā bija radošs un izdomas bagāts, bet arī neiztika bez smieklīgiem starpgadījumiem vai pat varoņdarbiem, jo barikāžu laikā bildes uz ārzemēm tika pārraidītas, izmantojot Padomju armijas slepenās telegrāfa līnijas.

Skatīt video

Intervija ar Kārli Ķauni

Intervija ar Kārli Ķauni

Informācijas aģentūrās ikdienas darbs cieši saistīts ar tulkošanas darbu, jo informācija, kas līdz tām nonāk no ārvalstu ziņu aģentūrām ir tikpat vitāli svarīga, kā ikdienas parastās ziņas par notikumiem Latvijā. Tulka darbs bija nepieciešams Latvijas laikā, tāpat arī LATINFORM un atjaunotās aģentūras „LETA” darbībā. Kārlis Ķaune par tulku sāka strādāt LATINFORM laikos, tādējādi apstrādājot Padomju laiku pompozos un oficiozos tekstus, tomēr Ķaune arī bija pirmais ārzemju nodaļas redaktors, kas 90.gadu sākumā pa tiešo no „Reuters” saņēma ziņas un turpina to saņemt jau 16 gadus.

Skatīt video

Valija Meiere par Rihardu Bērziņu

Valija Meiere par Rihardu Bērziņu

Akcijas „Latvija pēc 90. Vietas. Cilvēki. Notikumi” apskatnieks Kristaps Ceplis, apmeklējot Ainažus, saticis kādu vietējo iedzīvotāju Valiju Meieri, kura tā starp citu ieminējās, ka esot radiniece Latvijas telegrāfa aģentūras „LETA” izveidotājam un pirmajam direktoram Rihardam Bērziņam. Valija Meiere par Ričonkuli, kā viņa dēvēja R.Bērziņu, zināja stāstīt ļoti maz, tomēr atcerējās, ka R.Bērziņa tēvam savulaik Ainažu pusē esot piederējušas dzirnavas, bet pēc kāda laika bija jāpiedzīvo bankrots. Pēc piedzīvotās nelaimes R.Bērziņa tēvs ar ģimeni pārcēlies dzīvot uz Igauniju, pie savas māsas, kura bija apprecējusies ar igauni. Tad arī Igaunijā, Oresu pagasta Kabļupē, dzimis R.Bērziņš.

Skatīt video

Intervija ar Uldi Pāži

Intervija ar Uldi Pāži

Iespējams, tikai vienas dienas nejaušība Uldim Pāžem izmainīja visu dzīvi, jo dienā, kad viņu atlaida no tipogrāfijas „Cīņa”, viņš nejauši gājis garām LATINFORM ēkai un, zinādams, ka aģentūrā ir brīva vieta Foto nodaļā, pieteicās vakantajam amatam. Pāži pieņēma darbā par fotogrāfu, un viņš LATINFORM un aģentūrā LETA nostrādāja 27 gadus. Lai arī pagājuši vairāki gadi kopš viņš nestrādā LETA par fotogrāfu, viņš vienalga tiek uzskatīts par vienu no labākajiem foto meistariem Latvijā. Pāži jau pieskaita pie klasiķiem, tomēr viņam ir viena vēlēšanās, kādu dienu atkārtot uguns foto akciju uz bijušās LETA ēkas jumta Palasta ielā.

Skatīt video

Kinohronikas materiāls par "LATINFORM" fotogrāfiem 1983.gadā

Kinohronikas materiāls par

Fragments no kinožurnāla "Padomju Latvija" Nr.28, kas filmēts 1983.gadā. Kinožurnālā ir sešas minūtes gari fragmenti, kuros var redzēt, kā savulaik strādājuši Padomju laiku telegrāfa aģentūras LATINFORM fotogrāfi Uldis Pāže, Boriss Koļesņikovs, Jānis Krūmiņ, Imants Prēdelis un Valdis Semjonovs. (LVKFFDA 3692).

Skatīt video

Kinohronikas materiāls par "LATINFORM" darbību 1969.gadā

Kinohronikas materiāls par

Fragments no kinožurnāla "Padomju Latvija" Nr.17, kas filmēts 1969.gadā un tā režisors ir Ansis Epners. Kinožurnālā ir vienas minūtes fragmenti, kurā var redzēt, kā savulaik strādājusi telegrāfa aģentūra, kas Padmju laikos tika dēvēta nevis par "LETA", bet gan "LATINFORM". Izmantots Latvijas valsts kinofotofonodokumentu arhīva materiāls Nr.2398.

Skatīt video

Intervija ar Intu Lehmusi-Briedi

Intervija ar Intu Lehmusi-Briedi

Laika posms no 1992. līdz 1997.gadam, kad ziņu aģentūru LETA privatizēja, tiek dēvēts par tumšāko periodu LETA pastāvēšanas vēsturē. Inta Lehmuse-Briede uz aģentūru LETA atnāca strādāt par tulku 1991.gada septembrī, kad tikko atjaunoto ziņu aģentūru vadīja Aivars Baumanis un ārzemju nodaļā kā redaktors strādāja tikai Kārlis Ķaune.

Skatīt video

Intervija ar Aivaru Baumani

Intervija ar Aivaru Baumani

Ziņu aģentūrai LETA 90 gadu laikā ir bijuši vairāki vadītāji, par leģendu kļuvis gan pirmais aģentūras LETA direktors Rihards Bērziņš, gan daži no tiem, kas darbojušies padomju laikā toreiz izveidotajā LATINFORM. Aivars Baumanis arī ierakstāms LETA leģendu sarakstā ar zelta burtiem, jo 90.gadā viņam bija jākļūst par atjaunotās ziņu aģentūras LETA pirmo direktoru.

Skatīt video

LETA Video      Laikraksts Diena Kinofotofonodokumentu arhīvs

© LETA 2008 | Lietošanas noteikumi
Marijas 2, Rīga, LV 1050, Latvija | tālr.: 67222509, fakss: 67223850 | e-pasts: marketing@leta.lv