Vērtīgie un sliktie skrāpējumi

Kristaps Ceplis @ 22.12.2008

Viena no interesantākajām Gūtmaņa alas iezīmēm ir daudzie senie gravējumi tās sienās. Man mulsinoši sķiet tas, ka ar gravējumiem lepojas, bet jaunus radīt neļauj.....

Es jau saprotu, ka Gūtmaņa ala ir kultūrvēstursisks un ģeoloģisks piemineklis, kuru jāsargā no iznīcības, tomēr netaisni šķiet tas, ka ar agrākiem gravējumiem mēs lepojamies, bet jaunos gravējumus definējam par vandalismu.

Protams, lai ieskrāpētu kādu ziņu klintī, tā mazliet ir jāpabojā, taču gadsimtu pieredze liecina, ka no dažu iniciāļu iezīmēšanas klintī, ala nesabruks. Ierobežojumi varētu skart, piemēram, tādus jaunus skrāpējumus, kuru tapšanai jāiznīcina vēsturiskie raksti, bet alā joprojām ir daudz brīvas vietas (tiesa grūti sasniedzamas) kur varētu rasties jaunie ieraksti.

Skeptiķi noteikti bildīs, ka atļaujot skrapēt Gūtmaņa alas sienas, kāds sadomāsies uzrakstīt rupjības. Tāda problēma ir reāla, topmēr, pirmkārt, kādi nu esam, tādi esam - lai nākamās paaudzes redz. Otrkārt, gribu ticēt, ka rupjības nebūs dominējošas un līdzcilvēki nepieļaus šādu pašizpausmi.

Domāju, ka mans spriedelējums par Gūtmaņa alas izdaiļošanu nebūs ļoti populārs, bet es tomēr sliecos domāt, ka nākamjām paaudzēm būtu interesanti lasīt arī jaunākus ierakstus.

Atklātnes:

Gūtmaņa ala Siguldā Gūtmaņa ala Siguldā

Komentāri:

Kristaps

30.12.2008 12:47

Juris - paldies par komentāru ! Es negribu lai man atļauj skrāpēt klintīs un neplānoju to darīt ar.Vienkārši iedomājos, ka kāds savulaik ir papostījis iezi un mēs par to tagad priecājamies,postījumus pētam utt, bet jaunus neļaujam radīt :)

Juris

30.12.2008 12:40

Par daiļradi Gūtmaņa alā.
Nevienos laikos teritoriju pārvaldošā vara nav oficiāli atbalstījusi skrāpētāju daiļradi.
Nav bijis arī tā, ka ir apsolīts, ka tevis atstātais skrāpējums tiks aizsargāts pret 'trešās' personas iedarbību. Katrs skrāpētājs to dara uz sava riska un savas dailes izpratnes robežas. Nemudinu to darīt, bet ko tu gribi (?) - lai GNP administrācija tev izdod izziņu par to, ka tev ir tiesības ieskrāpēt "Kristaps Ceplis 2008"?!

Kristaps

29.12.2008 8:44

Silvija - Taisnība,negribētu,ka manu māju grafiti mākslinieki apzīmē :)

Silvija

28.12.2008 18:38

Vēlme atstāt parakstu, ierakstu, kaut vai kādu skrāpējumu ir sena un neiznīdējama. Mūsdienās galvenais ir anonimitāte - ka tik varētu pa kluso... Jā, kāpēc gan ne? Paskat, Turaidas pils tornī gan koka konstrukcijās, gan ķieģelos ir pētniecības vērti ieraksti visās pasaules valodās. Bet vai tas ir vajadzīgs?
Un ja nu kādi anonīmi grafiti mākslinieki sāks netīšām rotāt TAVU personīgo māju, garažas sienu, sētu?

Kristaps

23.12.2008 13:06

Indra - Nu nav jau tā, ka es nesaprotu :) es tik spriežu par tēmu, ka dažiem tika atļauts tas, kas nav atļauts citiem. tehniski es visu saprotu un novērtēju, bet atļaujos mazliet arī kādu vaļību domāšanas procesā

ak

23.12.2008 13:04

a kapeec lepojas ar vecajiem ierakstiesm?

Indra

23.12.2008 12:34

Kristap, ļoti žēl, ka neesat uztvēris informāciju, ka Gūtmaņalas smilšakmens ir miljoniem gadu vecs, arī pati daba to nesaudzē, tas ir valsts nozīmes dabas piemineklis un to aizsargā likums. Skrāpēt un citādi bojāt smilšakmeni ir aizliegts, arī veidot jaunus uzrakstus.Likumu nezināšana neatbrīvo no atbildības.Visās Gaujas NP informācijās ir lūgums nebojāt devona smilšakmeni, Gaujas NP rīkoja izglītojošu lekciju ciklu un akcijas par smilšakmeni -īpaši aizsargājamu biotopu. Vidi, kur aug ķērpji, sūnas, papardes. Tā ir vesela pasaule! Savus iniciāļus varam atstāt internetā, grāmatās, avīzēs.Dosimies dabā ar izpratni un saudzību!
Atbalstītāji

LETA Video      Diena

© LETA 2008 | Lietošanas noteikumi
Marijas 2, Rīga, LV 1050, Latvija | tālr.: 67222509, fakss: 67223850 | e-pasts: marketing@leta.lv